Информираното съгласие е процес на непрекъснат обмен на информация между медицинските специ- алисти и пациента. За съвременната акушерка, процесът на получаване на информирано съгласие е средство за поддържане на непрекъсната комуникация с пациента, a не просто задължение свързано с медицинската документация. Ефективния обмен на информацията, в някои от случаите се препят- ства от различни фактори - медицинска некомпетентност на пациента, липсата на време, поради мно- жеството работни ангажименти на акушерката и т.н. Информираните пациенти са мотивирани, активно участват в лечението си и имат по-добра адаптация към новите условия на живот. Ясно осъз- натата роля и функция на акушерката в родилна зала при получаване на информирано съгласие е в унисон със стремежа на пациентите да бъдат още по-информирани и желанието им да участват при вземане на решения, свързани с тях при престоят им в лечебното заведение.
Атанасова В., Информационни технологии в здра- веопазването(пълен доклад), Сборник с доклади
„Иновации в образованието”, ШУ „Еп. К. Прес- лавски”, Печат ФАБЕР – В. Търново 2010г., 677-681.
Балканска П., За умението да общуваме с пациен- та, сп. Сестринско дело, 2009, 3, 26-30.
Грънчарова Г., С. Александрова, А. Велкова, Ме- дицинска етика, Издателски комплекс на
ВМИ-Плевен, 2001, 85-99.
Димитрова Е., Я. Цветанова, Н. Тодорова, Паци- ентите за комуникативните умения на обгрижва- щите ги медицински сестри в болничната медицинска помощ, сп. Сестринско дело, 2009, 3, 15-18.
Димитрова Св., Д. Комсийска, В Стоянов.,Паци- ентите за болничното информирано съгласие, сп. Здравни грижи, 2006, 4, 18-23.